GÜNÜMÜZDE GENÇLİK VE PULCULUK

GÜNÜMÜZDE GENÇLİK VE PULCULUK

 

        Son yıllarda okullarımızda şiddet eylemleri tırmanışa geçmiş bulunmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise Gençlerimizin teknolojik bağımlısı olmalarından kaynaklanmaktadır. Gençlerimiz günlerinin çoğunu bilgisayar veya cep telefonu ile daha fazla geçirdiklerinden paylaşma ve arkadaşlık duygularını yitirmektedirler. Ebeveynlere düşen en büyük görev ise çocuklarına paylaşım ve arkadaşlık duygularını aşılamaları olacaktır. Bunun en iyi ilaçlarından biride hobi olarak koleksiyon yapmaktır.

        Koleksiyonların içinde ise Pul koleksiyonculuğu renkli dünyası ile gençlerimize hem bilgi öğretecek, hem de paylaşım ve arkadaşlık duygularını aşılayacaktır. Pul dünyası öyle bir sihirli dünyadır ki bizlere ciltler dolusu kitaplardan öğreneceğimiz bilgileri bir tek pul üzerinden öğretir.

         Pul üzerinde bulunan resim, desen, grafik pulu çıkartan ülkelerin kültürü, ekonomisi hakkında bizlere rehber olmaktadır. Bu sebeple pul kültürdür. Pulların üzerinde basılan resimler mektuplar aracılığı ile diğer ülkelere ulaşmaktadır. Pul böylece bir turizm elçisi olarak görev yapmaktadır. Pul biriktiren koleksiyoner elinde bulunan fazla pulları diğer koleksiyoner arkadaşları ile değişim yaparak hem kendi koleksiyonlarını zenginleştirirler, hem de güzel arkadaşlıklar kurarlar. Bu arkadaşlıkların arasına şiddet tohumları giremez.

        Gençlerimizin pul biriktirmeye başlamaları için bir adet pul albümüne, bir adet pul maşasına ve bir adet de büyütece ihtiyaçları vardır. Bunlarda ufak bir bütçe ile temin edilir. Pul temini için PTT Müdürlüklerinin filateli servislerine abone olarak, yeni tedavüle çıkan pul serileri alınabilir. Bizlere gelen mektuplar üzerindeki damgalı pullar da toplanır. Koleksiyonumuz çoğaldıkça arkadaşlarımız ile takas ederek yeni pullarda temin edilir.

       Pul biriktiren çocuklar derslerinde daha başarılı olurlar. Çünkü pullar birer kültür hazineleridir.

Pul bizlere aynı zamanda doğayı sevmemizi de öğretir. Çeşitli pul örneklerini çoğaltmak mümkündür. Pul koleksiyonu yapacak kişiler kendilerine bir hedef göstermeliler. Yapacakları koleksiyon tematik (konulu), ülke veya belirli yıllara arsındaki basılan pullar gibi hedefler ile koleksiyon yapabilirler. Yani sadece bitki, hayvan resimleri ile bezenmiş pullar olabileceği gibi Avrupa Cept serileri veya çevre konulu pullarda olabilir. Çeşitli Atatürk resimleri ile süslenmiş pullarda koleksiyonerler için güzel bir konudur.

         Bende pul merakı ortaokul yılarında başladı. Uzun yıllar emek verdim ama kitaplarda öğrenemeyeceğim birçok konuları pullardan öğrendim. Ülkemizin dışında ilk Atatürk konulu pul Arjantin de 1963 yılında basılmış olduğunu pullardan öğrendim.

         Şimdi benim yazımı okuyan okuyucularım da muhakkak bir pul merakı oluşmuş olduğu inancındayım. Sizlere yazılarım ile yardımcı olmak istiyorum. Aynı zamanda merak ettiğiniz pulculukla ilgili konular için mail adresim: opalankok@hotmail.com. 

         Şiddeti ve bencilliği içimizden atalım. Bunlar bizleri kemiren birer sinsi düşmandır. Paylaşım duygusu arkadaşlık duygusu ile birleşince bizlere mutluluk verir. Kendimizi şiddet ve bencillikten uzak tutalım. Yıllar sonra okul anılarımızı hatırladığımızda, arkadaşlarımızı ve öğretmenlerimizi en güzel duygular ile anımsamak isteriz. Yıllar sonra hatırlayacağımız bu günleri karartmayalım.

 

                                                                                        ÖNER PALANKÖK

 

 


Kaynak : opalankok.blogcu.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !